Konkurs „POLICYJNA KROPLA KRWI”
I EDYCJA 2025 r.
Rozdział 1. CELE KONKURSU „POLICYJNA KROPLA KRWI”
Celem Konkursu jest zwiększenie ilości pozyskiwanej krwi poprzez:
- pozyskanie dla rozwoju honorowego krwiodawstwa środowisk funkcjonariuszy Policji
- aktywizację lokalnych środowisk policyjnych w honorowym krwiodawstwie,
- zacieśnienie współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach, Komendy Miejskie i Powiatowe Policji, Szkoły Policyjne
- wypracowanie stabilnego modelu uczestnictwa strażaków Policjantów w ratowaniu życia ludzkiego poprzez oddawanie krwi oraz popularyzowanie przez nich honorowego krwiodawstwa,
- zachęcanie lokalnych społeczności do czynnego uczestnictwa w tej formie humanitarnej działalności na rzecz drugiego człowieka.
Rozdział 2. ORGANIZATORZY KONKURSU „POLICYJNA KROPLA KRWI”
- Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach.
- Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów Zarząd Terenowy w Raciborzu
- Dodatkowymi Organizatorami są:
- Współorganizatorami Programu są:
1) Komendy Policji, współpracujące z Stowarzyszeniem HDK w Rydułtowach
2) Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Rozdział 3. UCZESTNICY I KATEGORIE KONKURSU „POLICYJNA KROPLA KRWI”
- Uczestnikami Programu są jednostki Komendy Powiatowe Policji (KPP), Komendy Miejskie Policji (KMP), Komendy Wojewódzkie Policji (KWP) oraz Szkoły Policyjne, a także indywidualnie funkcjonariusze policji
- Udział w Programie oceniany jest w następujących kategoriach:
1) Najaktywniejsza jednostka KPP I KMP (3 miejsca)
2) Najaktywniejsza Szkoła Policji (3 miejsca)
3) „Krwawy Policjant” – najaktywniejszy organizator akcji w danej jednostce
4) Wyróżnienie dla Komend Wojewódzkich Policji
- W kategorii „Najaktywniejsza jednostka KPP I KMP” oraz „Najaktywniejsza Szkoła Policji ocenie podlega efektywność działań promocyjno-organizacyjnych poszczególnych jednostek, tj. ilość krwi pozyskanej w ramach Programu w przeliczeniu na 1 policjanta w jednostce (w przypadku jednostek Szkół Policyjnych liczebność jednostki ustala się na podstawie ilości słuchaczy Szkoły Policyjnej).
- W kategorii „Krwawy Policjant” ocenie podlega zaangażowanie policjantów w promocję i organizację honorowego krwiodawstwa w środowisku lokalnym, tj. podejmowane działania promocyjne własne i we współpracy z mediami, organizacja otwartych akcji poboru krwi, ewentualne utworzenie klubu HDK lub znaczący wzrost liczby członków już istniejącego klubu.
- Wyróżnienie dla Komend Wojewódzkich Policji ocenie podlega efektywność działań promocyjno-organizacyjnych poszczególnych Komend Wojewódzkich Policji, tj. ilość krwi pozyskanej w ramach Programu w przeliczeniu na 1 policjanta w jednostce.
Rozdział 4. PRZEBIEG KONKURSU „POLICYJNA KROPLA KRWI”
- Ocenie w ramach Konkursu w 2025 roku podlegać będą działania realizowane w okresie od 2 marca do 11 listopada 2025 r.
- Regulamin Konkursu wraz ze wzorami karty potwierdzenia udziału i sprawozdania końcowego przekazane zostaną do jednostek KPP i KMP, Szkół Policyjnych oraz KWP przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach w terminie do 28.02.2025 r.
- Jednostki zgłaszają swój udział w Konkursie do Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach w terminie do 04.03.2025 r. – zgodnie z załącznikiem nr 1 do Regulaminu.
- Informacje o zgłoszeniach uczestnictwa przesyłane będą przez:
- Etap końcowy – spośród jednostek KPP, KMP, KWP oraz Szkół Policyjnych oraz policjantów indywidualnie uczestniczących w Programie w każdej z kategorii zostaną wyłonione po 3 najlepsze jednostki oraz indywidualnie 3 „Krwawy Policjant”.
- Sprawozdania z wynikami konkursu przekazywane są: przez jednostki uczestniczące w konkursie do zarządu Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach w terminie do 17.11.2025 r. – zgodnie z załącznikiem nr 2 do Regulaminu,
Rozdział 5. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Wszyscy uczestniczący w Konkursie zobowiązują się przestrzegać niniejszego Regulaminu.
- Jednostki/osoby uczestniczące w Konkursie wyrażają zgodę na wykorzystanie przez Stowarzyszenie HDK w Rydułtowach materiałów dokumentujących przebieg Programu, w tym materiałów graficznych, fotograficznych itp. w celu promocji oraz informowaniu o jego wynikach.
- Do efektów realizowanego Konkursie zaliczane będą akcje i pozyskana podczas nich krew na podstawie zaświadczeń potwierdzonych przez placówki publicznej służby krwi.
- W sprawozdaniu końcowym z realizacji Programu należy uwzględnić krew pobraną od wszystkich uczestników akcji organizowanych przez jednostki strażackie w ramach Konkursie oraz krew oddaną w tym samym czasie przez strażaków podczas indywidualnych donacji w CKiK, a także na innych akcjach – wg danych potwierdzonych przez publiczną służbę krwi.
- Wskaźnik EFEKTYWNOŚCI KONKURSU należy obliczać w poniższy sposób: ogólna ilość pozyskanej krwi podzielona przez liczbę strażaków w jednostce i podawać w litrach do trzech miejsc po przecinku.
- W przypadku jednakowej wielkości uzyskanego wskaźnika za rozstrzygającą w ocenie organizatorzy przyjmą bezwzględną ilość litrów pozyskanej krwi.
- Ilość policjantów (w dniu zgłoszenia) wpisana w kartę zgłoszenia do Konkursu „”Policyjna Kropla Krwi”